top of page

ÚZKOSŤ

a

ÚZKOSTNÉ PORUCHY

MOŽNOSTI ICH LIEČBY

Úzkosť

Väčšina z nás sa môže zažívať stres, strach alebo nervozitu. Zvyčajne sú tieto pocity prchavé a zmiznú tak rýchlo, ako sa objavia. 

Pre tých, kotrí trpia úzkosťou však tieto pocity trvajú dlhšie a môžu byť oveľa intenzívnejšie. Dokonca aj ja sám, som mal možnosť zažiť si úzkosť, a jej ťažké prejavy na vlastnej koži. Dnes je to, už preč a som rád, že môžem teraz pomáhať prekonať tento, niekedy až paralizujúci stav, prekonať.

Ak máte úzkostnú poruchu, možno zistíte, že sa vyhýbate určitým situáciám, pretože sa obávate, že sa spustí ten nepríjmný úzkostný stav. To vám môže sťažiť každodenné úlohy a brániť vám v tom, aby ste robili veci, ktoré máte radi a chcete ich robiť.

Existuje niekoľko rôznych techník a nástrojov, ktoré môžu pomôcť s úzkosťou, jednou z nich je hypnoterapia a psychoterapia. Cieľom hypnoterapie a psychoterapie pri úzkosti je hľadať príčinu problému, nájsť a aktivovať vaše vnútorné zdroje (iné prospešnejšie spôsoby myslenia, vaše stratégie na vyrovnávanie sa s úzkosťou) a  zmeniť váš vzťah k úzkosti. 

Poďme spolu preskúmať úzkosť podrobnejšie a ako vám psychoterapiahypnoterapia môže pomôcť.

Prečo sa dostávame do úzkosti?

My ľudia sme sa vyvinuli, aby sme sa chránili. Jedným zo spôsobov, ako to robíme, je reakcia „boju, letu alebo zmrazenia“ . Ak naše mozgy vnímajú hrozbu alebo nebezpečenstvo, uvoľňujú hormóny, aby nás pripravili na útek, boj alebo zmrazenie. Medzi tieto hormóny patrí adrenalín a kortizol, a preto sa cítime viac ostražití, čo sa deje. Taktiež zrýchľujú naše srdcia, takže krv je posielaná tam, kde je to najviac potrebné, keď sme pod útokom.

Je to vynikajúci systém, ale ako sa spoločnosť vyvinula, vo všeobecnosti ju potrebujeme menej. Pre mnohých z nás sa systém aktivuje, keď nehrozí žiadne fyzické nebezpečenstvo. Napríklad našu reakciu na boj, let alebo zmrazenie môže spustiť náš manažér, ktorý nás požiada o pridanie ďalšej úlohy do nášho zoznamu úloh.

Potom skončíme internalizáciou pocitov a ocitneme sa pri našich stoloch, s búšiacim srdcom, bez toho, aby sme si predstavili, ako to zastaviť. Úzkosť sa stáva problémom duševného zdravia, keď začína ovplyvňovať každodenný život. Môžete byť veľmi ľahko spustení alebo zistíte, že máte neustále pocit úzkosti po celý deň.

Aký je pocit úzkosti?

Úzkosť sa bude cítiť inak ako u všetkých, existujú však určité príznaky, s ktorými môžete súvisieť, ak máte úzkosť:

 • overthinking

 • úvahami

 • bolesti hlavy

 • bolesť v hrudi

 • závrat

 • ťažkosti so spánkom

 • rýchlejšie dýchanie

 • nevoľnosť

 • rýchly alebo nepravidelný tlkot srdca

 • brúsenie zubov

 • roztržitosť

Druhy úzkosti

Pretože úzkosť je normálnou súčasťou života, môže byť ťažké rozpoznať, kedy sa stáva problémom. Ak však pociťujete silné pocity úzkosti alebo ak pretrvávajú dlho, môže to byť vyčerpávajúce a ohromujúce.

Dlho som trpel úzkosťami a záchvaty paniky, ktoré som cítil, že sa s nimi vyrovnávam. Avšak spúšť z mojej minulosti ma prinútila uvedomiť si, že veci nie sú v poriadku, cítila som sa veľmi zle.

- Prečítajte si Jackieho osobné skúsenosti

Príznaky a problémy spojené s úzkosťou sa budú u každého jednotlivca líšiť, ale v závislosti od druhu problémov, ktoré sa vyskytnú, vám môžu byť diagnostikované špecifickejšie úzkostné poruchy, ako je generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha alebo sociálna fóbia.

Generalizovaná úzkostná porucha

Ľudia s generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD) sa budú často cítiť úzkostne a nemusia vedieť prečo. Úzkosť môže zasahovať do každodenného života, pretože sa môžu ľudia vážne obávať rodiny, peňazí a zdravia. Tento stav sa často diagnostikuje, keď jednotlivec strávi najmenej šesť mesiacov nadmerným strachom z každodenných problémov. Žiť s ňou môže byť ťažké, pretože sa môže cítiť, akoby nedošlo k úľave od úzkosti.

Panická porucha

Panická porucha sa vyznačuje intenzívnymi pocitmi teroru, ktoré môžu naraziť bez varovania. Bežným príznakom sú záchvaty paniky , hoci nie každý, kto zažije záchvat paniky, bude mať záchvat paniky. Tí, ktorým sa diagnostikuje panická porucha, sa často môžu neustále obávať panického záchvatu. Je to tento strach, ktorý potom, bohužiaľ, môže často viesť k záchvatom paniky, kde sa stáva začarovaným cyklom.

Sociálna úzkostná porucha

Sociálna úzkostná porucha (známa tiež ako sociálna fóbia) zahŕňa v sociálnych situáciách extrémnu úzkosť a nepohodlie. Medzi časté príznaky sociálnej úzkosti patrí strach z toho, že tu niekto je a komunikuje s ľuďmi a že ho ostatní negatívne hodnotia.

bottom of page