top of page

Prečo sa nám kazí život?

Aktualizováno: 31. 10. 2023

V tomto krátkom článku sa dozviete, prečo sa nám dejú zlé veci a čo robiť, aby to bolo aspoň trošku lepšie. :)


Najskôr sa chcem spýtať, čomu venujete viac svoju pozornosť? Venujete ju viac tomu, čo vo vašom živote nefunguje, alebo tomu, čo v ňom funguje? Poviete si, je úplne normálne venovať sa hlavne veciam čo mi v živote nefungujú, lebo verím, keď budem venovať dostatočnú pozornosť problémom, tak sa vyriešia. Čo ak to takto vôbec nefunguje? Čo ak táto stratégia spôsobuje deformovanie vnímania vašej skutočnej reality? Poďme si spraviť malý experiment :)


Pozri sa na obrázok a povedz si sám pre seba, čo vidíš?
Väčšina z nás povie, že vidí machuľu. Možno ste si nevšimli, ale na obrázku je okrem machule aj velmi veľa bieleho priestoru. Asi už tušíte kam tým mierim. Povedzme, že machuľa predstavuje nejaký problém vo vašom živote a biele miesto je všetko to, čo vo vašom živote už teraz funguje. Ak problém iba zaregistrujete a začnete ihneď hľadať jeho riešenie, vyhnete sa trápeniu a s najväčšou pravdepodobnosťou rôznym psychickým poruchám, ako depresia, alebo úzkosť. Niekedy sa nám to nedarí a problémom sme doslova fascinovaní. Dokonca sa "chválime" medzi sebou, kto má väčšiu machuľu vo svojom živote. Vtedy venujeme svojej machuli, až príliž veľa času a pozornosti. Vtedy sa z pôvodného obrázku stane niečo takéto:Ak venujete problému veľa pozornosti, prestávate vnímať realitu.


Z pôvodnej machule je teraz väčšia machuľa. Machuľu sme zväčšili tým, že o probléme iba rozprávame, hľadáme vinníkov, hráme sa na obete. Určite vám napadnú aj ďalšie spôsoby ako zväčšujete svoje machule. Chcem, aby ste si uvedomili, že každým zväčšením machule, deformujete svoju realitu a prestávate vnímať všetky tie skvelé veci vo svojom živote. Ako sa hovorí, robíme z komára somára (niektorí aj veľrybu). Zrazu si menej veríte, pretože nevenujete pozornosť tomu, že máte schopnosť vyriešiť možno aj horšie problémy. Ľudia v tomto štádiu možno vnímaju nejaký typ zacyklenia. Ak si so situáciou nevedia poradiť sami, je to ten pravý čas na oslovenie priateľov, ktorí majú na vás dobrý vplyv. Ďalšou možnosťou je nájsť si dobrého kouča, ktorý vás nakopne a vytvorí podmienky na rast.


Nuž a toto sa stane ak budete svoj problém kŕmiť veľmi dlho:


Ak sa necháte pohliť svojou machuľou, budete potrebovať pomoc.Niekedy nás naše stratégie, ako pristupujeme k problémom, dokážu úplne prevalcovať. Vtedy s najvačšou pravdepodobnosťou potrebujeme nejaký typ pomoci. Požiadať niekoho o pomoc v situácii, s ktorou si neviem poradiť sám, je známkou vyspelosti. Nie je to známkou slabosti, ale práve naopak.


Možno ste si všimli že na obrázku už absolútne chýbajú biele miesta. Človek je natoľko pohltený, že je pre neho ťažké identifikovať aspoň jednu vec, ktorá je v jeho živote aspoň trošičku fajn. A to je úlohou terapeuta, aby klientovi pomohol nájsť "zdravý" spôsob nazerania na svoj život.


"Zistite, čo vo vašom živote funguje a robte toho viac." Steve de Shazer

Aby sme mohli podobným situáciám predchádzať, venujme sa hlavne tým oblastiam, ktoré už v našom živote fungujú.


Tu je pár otázok, ktoré vám môžu pomôcť identifikovať veci, ktoré vám už fungujú:


Čo všetko je už teraz dobré?
S čím som vo svojom živote spokojný?
Čo všetko si už v živote zvládol?
Aká činnosť, ktorú keď vykonávaš, tak zlepšuje tvoje vzťahy (aj samého k sebe)?
Aké zručnosti vám pomáhajú pri riešení problémov?
Čoho kedˇ budem robiť viac, tak to zlepší celú situáciu?
Čo začnem robiť, aby mi bolo v živote lepšie?


Začnime sa viac venovať tomu, čo nám v živote funguje. Podporíme tak dobrý pocit samého zo seba, svoje sebavedomie pri riešení náročných situáci. Posilní to vašu psychickú odolnosť, budete si vedomí svojich vnútorných zdrojov a naplní vás to pocitom viery, že zvládnete vyriešiť svoje problémy. A hlavne začnete oveľa lepšie vnímať skutočnú realitu. Zistíte, že problém je iba maličkou bodkou vo vašom bohatom živote, že vy sám nie ste tým problémom.


Jedna z prvých intervencií, pre mojich klientov je, aby si každý večer napísali minimálne tri veci, ktoré sa im počas dňa aspoň trošička páčili.

Je to technika, ktorá bola vyvinutá pre vojakov v nasadení. Táto technika im pomohla, aby sa v totálne depresívnom prostredí úplne "nezbláznili". Po aplikovaní tejto techniky výrazne klesol počet samovrážd medzi vojakmi. Ak pomohla v tak náročnej situácii, určite pomôže aj vám.


Ďakujem ak ste dočítali až sem. Ak sa vám článok páčil a veríte, že by mohol niekomu pomôcť, podeľte sa o informácie z neho. Môžete ho zdielať alebo jednoducho iba prerozprávať. Mojim cieľom je, aby nám tu všetkým bolo lepšie. Sme všetci na jednej lodi :) Vidíme sa pri ďalšom blogu. Krásny deň vám prajem :)


V prípade ak máte pocit, že potrebujete našu odbornú pomoc, neváhajte a zajednajte si termín úvodného stretnutia, ktoré je úplne ZDARMA.


Sme tu pre Vás.

858 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page